Často kladené dotazy

Nejčastěji se používají parapety AL, tedy z taženého hliníku. Mají silnou profilovou stěnu, a to od 1,4 do 2,4 mm, v závislosti na hloubce parapetu. Jsou dodávány ve vysoké kvalitě s výbornou povrchovou úpravou a velmi dlouhou životností.

Pro rodinné domy doporučujeme vždy zvolit krytky hran parapetů z AL tj. hliníkové, dle barvy parapetu. Životnost AL krytek je prakticky neomezená. Kvalitní parapety mají být vždy zakončeny kvalitní krytkou. V případě volby bočních krytek z materiálu PVC nelze vzhledem k působení UV záření zajistit tak dlouhou životnost, jako u parapetů a krytek z hliníku.

Ano, i toto je možné. Barvu lze vybrat podle vzorkovníku „RAL“, který má k dispozici každý náš obchodní zástupce. Stejně tak si můžete barvu vybrat i v kterékoliv prodejně barev, kde provádějí míchání barev a vzorníky mají k dispozici. Stačí si opsat číselný kód barvy, který nám následně předáte a my zajistíme výrobu a dodání parapetů na míru a ve vámi vybrané barvě.

Parapety pro vnitřní prostory lze zvolit ze dvou základních materiálů. Nejpoužívanějším materiálem je PVC od značky REHAU. Nejvyšší kvalita na českém trhu. Případně je možné použít DTD parapety, které jsou vyráběny z laminované dřevotřískové desky.

DTD parapety lze zakončit PVC krytkami. Hloubka plastové krytky je 620 mm. Stejně tak je ale možné pro zakončení DTD parapetů, použít tzv. nažehlovací hranu v barvě parapetu.

Hloubku parapetu lze zvolit v rozmezí od 150 mm do 850 mm.

Všechny dřevotřískové parapety jsou ošetřeny fungicidním roztokem, který zajišťuje dlouhodobou ochranu proti vlhkosti a vzniku plísní. Tato ochrana přispívá k dlouhé životnosti DTD parapetů.

V případě PVC parapetů značky REHAU je největší možná délka nepřerušeného kusu 6m. Pokud je to ale potřeba, lze parapety spojit tzv. „H spojkou“, která umožní prodloužení parapetu dle požadavku zákazníka. U DTD parapetů je běžná délka 4,05 m. Na přání zákazníka je však možné vyrobit i delší parapety a tyto propojit obdobným způsobem, jako parapety z PVC.

Ano, i venkovní parapety lze spojovat tzv. „H spojkou“, stejně jako parapety vnitřní.

U venkovních parapetů jsou hloubky v rozmezí od 50 do 400 mm.

Pro případ rohových oken existují rohové spojky, a to jak pro rohy otevřené (vnější) i uzavřené (vnitřní). Spojky jsou dodávány v barvě parapetu.

 

Nejčastěji se používá nízkoexpanzní pěna. Lze také použít přípravek Enkolit, nebo silikonový tmel, dle přání zákazníka.

Základní dělení přípravků je dle povětrnostních vlivů, tedy zda lepíme parapety vnitřní, nebo venkovní. Venkovní parapety je dobré lepit za pomoci prostředku Enkolit, který díky svým vlastnostem dokonale brání pronikání vody, ale i vzdušné vlhkosti pod parapet. Vnitřní parapety je nejlepší lepit za pomoci nízkoexpanzivní PUR pěny.

Nejčastěji se používá sklon 3 – 5°, který zajišťuje dostatečně rychlý odtok srážkové vody.

U vnitřních parapetů je nejčastěji používán sklon 0 – 3°, dle přání zákazníka. Vnitřní parapety jsou často využívány jako odkládací plochy pro pokojové rostliny, či různé předměty a slouží spíše k estetickým účelům, než k zajištění odtoku vody. Proto je zde velmi často volen i nulový sklon.

Ano, parapety z obou materiálů, jak DTD, tak i PVC lze zúžit na danou hloubku dle přání a potřeb zákazníka.

 

Ano, veškeré parapety jsme  schopni po vzájemné dohodě dodat přímo na stavbu, nebo jiné místo určení. Na přání zákazníka můžeme provést i montáž parapetů.

Doporučený přesah venkovních parapetů je 3-5 cm od ostění.

U parapetů DTD je ideální celková vzdálenost přesahu 3 cm, přičemž síla/tloušťka "nosu parapetu " je 25 mm. U parapetů z PVC je to pak 2 cm, přičemž síla nosu činí 15 mm. V obou případech je tedy vzdálenost mezi vnitřní hranou „nosu“ a stěnou 5 mm.

V případech, kdy je spodní hrana okna ve stejné úrovni, jako podkladový materiál (obvykle betonový potěr atp.) a není možné využít tzv. parapetní lištu, do které se parapet uchytí, přichází na řadu způsob přichycení za pomoci těsnící gumy. Parapet se přilepí k podkladu a prostor mezi parapetem a rámem okna se utěsní speciální těsnící gumou. Toto gumové těsnění je odolné proti UV záření a je dodáváno v bílé a černé barvě.